توسعه دریامحور مناطق ساحلی با طرح تدقیق مدیریت یکپارچه ساحلی

توسعه دریامحور مناطق ساحلی با طرح تدقیق مدیریت یکپارچه ساحلی

معاون مهندسی و توسعه امور زیربنایی سازمان بنادر و دریانوردی در خصوص طرح تدقیق مدیریت یکپارچه ساحلی (ICZM) گفت : این طرح مبنای توسعه دریامحور در کشور است .

محمدرضا اله یار؛ معاون مهندسی و توسعه امور زیربنایی سازمان بنادر و دریانوردی در یازدهمین نشست کمیته ساماندهی و مدیریت سواحل استان هرمزگان اظهار داشت : ایران به عنوان یک کشور دریایی از نعمت پنج هزار و ۸۰۰ کیلومتر نوار ساحلی در شمال و جنوب کشور برخوردار است . با بهره گیری و استفاده بهینه از این ظرفیت و نعمت خدادادی، می توان بسیاری از مشکلات کشور در ابعاد اقتصادی ، فرهنگی ، اجتماعی و امنیتی را مرتفع کرد و در پی آن از اتکای درآمد کشور به نفت کاسته خواهد شد .

به گفته اله یار ، گام نخست استفاده از این ظرفیت‌ها و توسعه دریامحور مناطق ساحلی کشور ، شناسایی دقیق پدیده های دریایی و جمع آوری اطلاعات پایه در قالب طرح آمایش دریایی است که توسط سازمان بنادر در دست مطالعه است .

عضو هیات عامل و معاون مهندسی و توسعه امور زیربنایی سازمان بنادر و دریانوردی خاطرنشان کرد : بر این اساس مطالعات پایه دریایی شمال و جنوب کشور توسط سازمان بنادر و دریانوردی انجام شد و طرح تدقیق مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی(ICZM) با همکاری ۱۸ دستگاه اجرایی تدوین و به تصویب شورای عالی شهرسازی کشور رسید و کارویژه مرز شورای امنیت ملی کشور نیز در جریان این مطالعات قرار دارد .

اله یار بیان کرد : از این پس ، سازمان بنادر و دریانوردی قصد دارد این طرح را در سطح استان‌ها و شهرستان‌های ساحلی تدوین و اجرایی کند که استان هرمزگان نخستین استانی در کشور محسوب می شود که نتایج مطالعات ICZM در آن به صورت عملیاتی با همکاری مدیریت عالی استان ، فرمانداران و مدیران دستگاه های اجرایی پیاده سازی می شود .

وی با بیان اینکه هرمزگان به دلیل بهره مندی از ۴۰ درصد سواحل کشور، دارای طولانی ترین نوار ساحلی در کشور است ، گفت : از سوی دیگر با توجه به اینکه اطلاعات پایه دریایی این استان نیز موجود بود ، هرمزگان به عنوان پایلوت طرح تدقیق مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی انتخاب و به عنوان نخستین استان مطالعات آن صورت گرفت و نتایج این مطالعات در این نشست ارائه شد .

شفافیت مسئولیت تمام دستگاه‌ها ؛ با اجرای طرح مدیریت یکپارچه ساحلی

عضو هیات عامل سازمان بنادر و دریانوردی تصریح کرد : طرح تدقیق مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی مبنای توسعه دریامحور در کشور خواهد بود و جهت رشد و توسعه مناطق ساحلی، ابعاد مختلف در آن بررسی شده است . در این طرح مطالعات یکپارچه‌ای در هرمزگان صورت گرفته که مسئولیت تمامی دستگاه‌های اجرایی را به صورت کاملا شفاف مشخص کرده ‌تا از ظرفیت‌های ساحل و دریا به شکل مناسبی استفاده شود .

الهیار خاطرنشان کرد : بر پایه مطالعات صورت گرفته در ICZM ، به همت سازمان بنادر اجرای طرح کاداستر ساحلی با همکاری نهادهای متولی در دستور کار قرار دارد .

منبع: iranway.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *