اقتصاد دریایی مبتنی بر صادرات از راهبردهای اقتصاد مقاومتی

اقتصاد دریایی مبتنی بر صادرات از راهبردهای اقتصاد مقاومتی

دستیار و مشاور عالی فرمانده کل قوا در بازدید از بنادر استان گیلان ، گفت : یکی از راهبردهای اقتصاد مقاومتی می‌تواند اقتصاد دریایی مبتنی بر صادرات باشد زیرا تولیدات صنعتی ، کشاورزی ، معادن و دیگر تولیدات داخلی در بخش های مختلف با توجه درخواست بازار کشورهای دیگر می‌تواند ایران را تبدیل به کشوری صادرکننده کند .

سرلشگر پاسدار سید یحیی صفوی گفت : پنج کشور ایران ، روسیه ، آذربایجان ، ترکمنستان و قزاقستان از جمله کشورهای تاثیرگذار در دریای‌خزر هستند که مجتمع بندری انزلی و جمهوری اسلامی ایران از مهمترین حوزه‌های تاثیر گذار در منطقه هستند .

وی  با بیان اینکه در دو سال گذشته پیشرفت ظرفیت بندر انزلی از ۱۱ میلیون تن به ۱۳,۵ میلیون تن رسیده است و در برنامه توسعه به ۱۷ میلیون تن خواهد رسید تصریح کرد : علاوه بر مسائل تجاری و اقتصادی باید به مسائل گردشگری و سایر مسائلی که برای رفاه ، آسایش و نشاط اجتماعی توجه شود .

 دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا ، بندرانزلی را بسیار موفق در جذب سرمایه‌گذار دانست و گفت : به فضل الهی این بندر موفق شده است حدود ۷۰ درصد رشد سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصی داشته باشد که این پیشرفت بسیار خوبی است و قطعا که بندر انزلی نقشی برای کاهش نرخ بیکاری استان گیلان و شهر بسیار ارزشمند انزلی دارد و در جهت پیشرفت ، آبادانی و آسایش ملت بخصوص مردم ما در استان گیلان تاثیر گذار باشد .

وی با بیان اینکه با توجه به برنامه ششم توسعه باید صادرات مورد توجه خاصی قرار بگیرد، عنوان کرد : هم‌اکنون بنادر ما بیشتر وارد کننده هستند که امیدواریم این چرخه در برنامه ششم که تا سال ۱۴۰۰ است حداقل به یک تراز قابل‌قبول برسد .

حسین چراغی مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان نیز با اشاره به نقش و تکالیف بنادر این استان در توسعه تبادلات تجارت دریایی ، ایجاد فرصت‌های شغلی و گردشگری گفت : برنامه های وسیعی برای توسعه بنادر شمالی کشور در نظر گرفته شده است که امیدواریم با همکاری بخش خصوصی به سرانجام برسد . باید از ظرفیت‌های گردشگری استان در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری و اقتصاد مقاومتی استفاده کرد . این شهرستان بدلیل دسترسی به کشورهای حاشیه خزر به ویژه باکو در کشور آذربایجان و همچنین دسترسی به جامعه هدف در غرب کشور از مزیت‌های خوبی برای ایجاد زیر ساخت‌های گردشگری دریایی برخوردار است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.