راه اندازی سامانه ملوانی و ته لنجی در گمرکات خوزستان

راه اندازی سامانه ملوانی و ته لنجی در گمرکات خوزستان

گمرک ایران در ادامه توسعه سامانه های الکترونیکی و مبارزه با قاچاق کالا سامانه ملوانی و ته لنجی را در گمرکات خوزستان راه اندازی می کند .

این اقدام پس از آن صورت می گیرد که دولت در جهت مبارزه با قاچاق کالا و ارز تصمیم گرفته تا ورود کالاهای ته لنجی و ملوانی را  به کمک سامانه های الکترونیکی گمرک ساماندهی کند و مصوبه اجرایی شدن آن نیز جهت اجرا ابلاغ شده است ‌.

در این جلسه علی معقولی مدیر کل مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گمرک با اشاره به اینکه باید تمامی کالاهای وارداتی برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز زیر چتر گمرک قرار گیرد بر ضرورت ساماندهی کالاهای ملوانی و ته لنجی به کمک سامانه جامع گمرکی تاکید کرد و گفت : خوشبختانه با اجرایی شدن سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی بزرگترین تحول گمرکی کشور با موفقیت اجرایی شد و امروز ما شاهد ساماندهی کالاهای وارداتی از طریق گمرکات به کمک سامانه جامع گمرکی هستیم و تمامی اطلاعات کالاهای وارداتی به تفکیک جزئیات در این سامانه ثبت و کنترل می شود و در هر لحظه و زمانی از هر مکان قابل رهگیری است .

مدیر کل دفتر فن آوری اطلاعات و ارتباطات گمرک ایران نیز در این جلسه از برنامه گمرک برای توسعه سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی خبر داد .

فیروزه خیالی که در مراسم معرفی سامانه ملوانی و ته لنجی در آبادان سخن می گفت با بیان این مطلب افزود : سامانه جامع گمرکی با تحت پوشش قرار دادن کالاهای ملوانی و ته لنجی توسعه می یابد .

خیالی در ادامه به بررسی مزایای پیاده سازی سامانه جامع گمرکی در گمرک پرداخت و گفت : در روش های سنتی و پیش از الکترونیکی شدن گمرک ذی نفعان می بایست  با مراجعه حضوری به گمرک محل ترخیص ، پیش نویس اظهارنامه هایشان را به صورت کاغذی ارائه می کردند و به دلیل محلی بودن گمرکات و نبودن سیستم متمرکز اطلاعات می بایست توسط اپراتور ثبت می شد و برای ارباب رجوع بسیار زمان بر و هزینه بر بود . اما در حال حاضر محدودیتی وجود ندارد و مراجعه کنندگان در هر لحظه ای از شبانه روز در زمان کوتاهی می توانند ، از طریق پنجره واحد تجارت فرامرزی اظهار خود را تنظیم و برای انجام مراحل و تشریفات گمرکی ، آن را به گمرک محل ارجاع دهند .

در جلسه ای که در ستاد نظارت گمرکات استان خوزستان با حضور  علی معقولی مدیر کل مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ، فیروزه خیالی مدیر کل دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات ، محمد رضا جعفری ناظر گمرکات استان خوزستان ، زارعی مدیر کل دفتر برنامه ریزی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز ، دشتی نژاد دبیرستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان خوزستان ، مدیران کل گمرکات اجرایی استان خوزستان و سفاری مدیر کل اداره بندر ودریا نوردی آبادان برگزار شد ، چگونگی اجرای سیستم سامانه ملوانی تشریح و نرم افزار مربوطه توسط مدیر کل دفتر فناوری اطلاعات ارائه گردید و به سوالات و ابهامات حاضران در جلسه توسط علی معقولی مدیر کل مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه اقتصادی پاسخ لازم داده شد .

منبع: iranway.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *