بررسی نقش بندر چابهار در کاهش زمان و هزینه ترانزیت کالا

بررسی نقش بندر چابهار در کاهش زمان و هزینه ترانزیت کالا

وزیر راه و شهرسازی ایران در سمینار مشترک تجاری جمهوری اسلامی ایران – هند به تشریح موقعیت منحصر به فرد و نقش جمهوری اسلامی ایران در ترانزیت کالا از طریق کریدورهای موجود به ویژه کریدور شمال – جنوب پرداخته و بر نقش بندر چابهار در کاهش زمان و هزینه ترانزیت کالا در منطقه پرداخت .

سمینار مشترک تجاری جمهوری اسلامی ایران – هند ، فرصت‌های رشد با تمرکز بر فرصت‌های تجاری و سرمایه گذاری در بندر چابهار ، صبح روز چهارشنبه بیستم دی‌ماه با حضور عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ایران ، منسوخ مانداویا وزیر حمل‌ونقل جاده‌ای ، بزرگراه‌ها و کشتیرانی دولت هند ، انصاری سفیر ایران در دهلی نو ، سفیر جمهوری هند در تهران و با حضور و مشارکت فعال بخش خصوصی دو کشور از جمله اتاق‌های بازرگانی دو کشور ، نمایندگان انجمن‌های شرکت‌های کشتیرانی دو کشور در دهلی نو برگزار شد .

وزیر راه و شهرسازی ایران همکاری کشورهای منطقه در بهره‌برداری مناسب از ظرفیت‌های واقعی و قابل توجه کریدورهای منطقه با اتخاذ تدابیر لازم جهت تجاری سازی مسیرهای ترانزیتی مدیریت یکپارچه کریدور توسعه مراکز لجستیکی و ارتباطات مستمر بازرگانان و توسعه نرم افزاری و سخت افزاری را لازمه توسعه ترانزیت منطقه‌ای دانست . ایران ، هند ، افغانستان و تمام کشورهای دیگر که علاقه مند به پروژه بندر چابهار هستند باید برای عملیاتی شدن این پروژه با یکدیگر همکاری کنند .

وی افزود : ایران و هند در همکاری خود به سه راهرو اصلی ، از جمله کریدور بین المللی شمال – جنوب (INSC) که از هند و ایران عبور کرده و به روسیه می رسد تمرکز کرده اند . اما ما در کنار کریدور بین المللی شمال – جنوب یک کریدور جدید هم معرفی کرده ایم که به سمت غرب و اروپا می رود در حالیکه سومین کریدور ترانزیتی نیز از ایران به سوی شرق رفته و از افغانستان و کشورهای آسیای میانه عبور می کند و به چین می رسد .

آخوندی در خصوص سهم ایران در تکمیل پروژه های ترانزیتی خود گفت : خط آهن آستارا که ایران و آذربایجان را از طریق شمال ایران به یکدیگر متصل می کند تکمیل شده و هفته آینده افتتاح خواهد شد . همچنین ، یک خط راه آهن دیگر از قزوین به رشت در شمال غربی کشور در سه ماهه آینده تکمیل خواهد شد که تا آستارا ادامه خواهد یافت . بنابراین ما یک دسترسی دوطرفه از بنادر خود به غرب و روسیه خواهیم داشت . این پروژه بسیار اهمیت دارد زیرا جنوب آسیا را از طریق ریل آهن به روسیه متصل می کند .

آخوندی با اشاره به تلاش های مشترک برای پیشبرد پروژه های راه آهن و حمل و نقل ، سال ۲۰۱۸ را نقطه عطفی در تاریخ همکاری های ایران و هند خواند که آن را از بقیه ادوار متمایز خواهد کرد . با توجه به رشد سریع ایران ، حمل و نقل در بخش های جاده و راه آهن بسیار سرعت یافته است اما نکته مهم در حال حاضر این است که چگونه این کریدور تجاری شود .

 

 

وزیر راه و شهر سازی ایران با اشاره به نقش مهم بخش های خصوصی ایران و هند در بازاریابی برای بندر چابهار ، گفت : مردم هر دو کشور نیز باید برای تجاری سازی و بازاریابی بندر چابهار قدم پیش بگذارند . بخش خصوصی هند نیز باید بر روی ظرفیت گسترده موجود برای همکاری در بخش حمل و نقل دریایی و هوایی ایران تمرکز کند .

وی برای ترغیب همکاری ها میان هند و ایران در بخش های دیگر از جمله انرژی گفت : هند برای استفاده از گاز ایران می تواند یک شرکت مشترک را در ایران احداث کند . دو کشور همچنین می توانند مراکز لجستیکی را در چابهار به منظور کاهش هزینه ها ایجاد کنند . به عنوان مثال تاسیس کارخانه های تولید کود اوره و کود فسفات در ایران که هند به توسعه آن علاقه مند است، می تواند هزینه نهایی تولید این محصولات را کاهش دهد . ما می توانیم این کار را به دو صورت انجام دهیم ، یک راه این است که دولت هند از ایران گاز بخرد و تمام مراحل دیگر را در کشور خود تکمیل کند . راه دیگر این است که یک شرکت را در منطقه آزاد یا هر نقطه دیگری از ایران ایجاد کنیم تا هند بتواند بخشی از ارزش افزوده مورد نظر خود را در ایران بدست آورد . بنابراین ما باید بر زنجیره لجستیک نیز تمرکز کنیم .

آخوندی تأکید کرد : ما چابهار را ‘دروازه اتصال ملت ها ‘ نامگذاری کرده ایم . هیچ کشوری نمی تواند به تنهایی به پیشرفت دست یابد. ما آماده هستیم تا تمام روابط با هند را در سطوح مختلف از جمله سیاسی تا فرهنگی را ارتقاء دهیم .

بر اساس توافق امضا شده میان ایران و هند در ماه مه سال گذشته ، هند با سرمایه گذاری ۸۵ میلیون دلاری کنترل دو لنگرگاه در فاز اول بندر چابهار را به عهده دارد .

چابهار به عنوان منطقه راهبردی و با موقعیت عالی جغرافیایی از ظرفیت های سرمایه گذاری ، تجاری ، اقتصادی ، ترانزیتی ، گردشگری و صنعتی بالایی برخوردار است .

این بندر پس از بهره برداری ، قابلیت هرگونه عملیات بندری در حوزه های ترمینال کانتینری را برخوردار خواهد بود و علاوه بر ظرفیت سالانه تخلیه و بارگیری هشت ونیم میلیون تن با آماده شدن پسکرانه آن تا ۱۵ میلیون تن ظرفیت ایجاد خواهد شد .

بندر چابهار با برخورداری از مزایا و ظرفیت های بالقوه در مسیر توسعه ترانزیتی قرار دارد و این بندر اقیانوسی به عنوان پل دسترسی به کشورهای آسیای میانه و مستقل مشترک المنافع مورد توجه ترانزیتی و ترانشیپی کشورهای منطقه قرار دارد .

جذب سرمایه گذاری های داخلی و خارجی در سیستان و بلوچستان از اولویت های دولت است و به همین دلیل ترانزیت محموله ۱۰۰ هزار تنی کالای کشور هند از طریق بندر چابهار به افغانستان در همین راستاست . توافقنامه چابهار یکی از نمودهای عینی فصل جدید روابط ایران و هند بر محور توسعه است .

در حال حاضر هند از راه تجاری موجود در این بندر برای حمل و انتقال بیش از ۱.۱ میلیون تن گندم به افغانستان استفاده می کند. اولین محموله ۱۵ هزار تنی گندم هند در یازده نوامبر امسال (نهم آبان ماه) از بندر کاندلا و از طریق بندر چابهار به زرنج در افغانستان ارسال شد .

این بندر می تواند زمینه دسترسی هند به افغانستان و آسیای میانه بدون نیاز به عبور از پاکستان را برای هند فراهم کند .

در این نشست وزیر حمل‌ونقل جاده‌ای ، بزرگراه‌ها و کشتیرانی دولت هند ضمن اشاره به سابقه تاریخی دو کشور ، همکاری طرفین در توسعه بندر چابهار را بسیار حائز اهمیت دانست و ضمن اشاره به شرایط برد – برد در همکاری کشورها در چابهار تصریح کرد ؛ چابهار می تواند علاوه بر ایجاد ارتباط بین هفت کشور منطقه امکان اتصال هند  به کشورهای CIS ، روسیه و قفقاز را فراهم کند . همچنین منسوخ مانداویانسبت به مشارکت کشورش در فرصت‌های سرمایه‌گذاری بندر چایهار ابراز آمادگی کرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *